Kuchnia węgierska



Hortobágyi palacsinta, Halászlé — brzmi egzotycznie? Po przeczytaniu tego tekstu wszystko będzie jasne ;) Zapraszamy w podróż do krainy salami i papryki – do Węgier. Przyjrzyjmy się tej jednej najsmaczniejszych i najbardziej rozpoznawalnych kuchni na świecie.

Swą wyjątkowość kuchnia węgierska zawdzięcza zamierzchłym czasom, kiedy to Węgrzy prowadzili jeszcze koczowniczy tryb życia. Jako lud nomadzki przemieszczali się oni bardzo często. Stąd wzięło się zapotrzebowanie na naczynie, które można by łatwo transportować i które zawsze byłoby gotowe do użycia. Kociołek (węg. bagrács) nadawał się do tego idealnie. Gulasz (węg. pörkölt), zupa rybna (węg. halászlé), leczo (węg. lecsó) — wszystkie te dania przygotowywane są (a niejednokrotnie i podawane!) właśnie w kociołku. To jemu zawdzięczają one swój unikalny smak. Gotowanie jest także świetnym sposobem na spędzanie czasu z rodziną czy znajomymi. Gotowanie w kociołku trwa kilka dobrych godzin podczas których można pogawędzić ze znajomymi, by – gdy już zgłodniejemy – móc się rozkoszować daniami z bográcsa. Warto wiedzieć, że doglądanie kociołka to na Węgrzech typowo męska czynność.

Niewielu z nas wie, że Węgrzy jako pierwsi na świecie jedli zupki typu instant. Podobnież było to związane z koczowniczym trybem życia. Po wielogodzinnym suszeniu mięsa na słońcu ścierali je oni na proszek, by następnie wrzucać do gotującej się wody i tym sposobem przyrządzać zupę.

Podczas pobytu na Węgrzech koniecznie trzeba spróbować tego, z czego Węgry słyną na całym świecie – doskonałego miejscowego salami. Najlepszą sławą cieszy się salami zimowe (węg. téli szalámi) firmy PICK.

Poniżej kilka typowo węgierskich potraw:

Hortobágyi palacsinta
Hortobágyi palacsinta (naleśniki z Hortobágy)



Halászlé
Halászlé (zupa rybacka)



Lángos
Lángos




Szukasz przepisów? Zajrzyj tutaj.

PS. W porze letniej polecamy też arbuzy! :)
InformacjePytania, wątpliwości? Odpowiedzi szukaj tutaj.
Szukaj
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Copyright © Forum Węgierskie