Dojazd na Węgry



Skoro tu jesteś, to prawdopodobnie planujesz wypoczynek na Węgrzech. Doskonały wybór! Węgry oferują wiele atrakcji. To doskonałe miejsce do spędzenia urlopu. Nim jednak rozłożysz swój ręcznik nad brzegiem Balatonu czy wychylisz kieliszek wina czeka Cię podróż. Postarajmy się ją zaplanować.

Artykuł ten jest kierowany przede wszystkim do osób, które nie posiadają własnego samochodu i na Węgry będą chciały dotrzeć środkami transportu publicznego (o proponowanych trasach samochodowych możesz poczytać tutaj). Poniżej przedstawiono ogólnodostępne możliwości przejazdu na Węgry.

Zacznijmy od samolotu. Jest to chyba najwygodniejszy sposób dostania się na Węgry. Czas przelotu wynosi około jednej godziny i dziesięciu minut. W praktyce całość sprowadza się do wznoszenia się na pewien pułap, około piętnastominutowego lotu na pożądanej wysokości i stopniowego schodzenia do lądowania. Całość jest błyskawiczna, dzięki czemu wypad na weekend okazuje się być bardzo kuszącym rozwiązaniem. Nie tracimy dużo czasu na podróż, możemy w pełni korzystać z czasu w stolicy Węgier. Za komfort ten musimy niestety trochę zapłacić. Koszt biletu u przewoźnika WizzAir przy zakupie z kilkudniowym wyprzedzeniem wynosi około 250 złotych. Inaczej ma się sprawa, gdy kupujemy bilet odpowiednio wcześniej. Przy odrobinie szczęścia możemy cieszyć się lotem do Budapesztu nawet za pięćdziesiąt złotych.

Poza WizzAir'em z Warszawy nad Dunaj lata także LOT. Ceny u tego przewoźnika są nieco wyższe, za to nie musimy martwić się limitami bagażowymi. Swego czasu mogliśmy lecieć także z Krakowa (Ryanair). Obecnie połączenie to jest zawieszone.

Autokar

Alternatywą dla samolotu może być przejazd autokarem. Na tym polu Kraków wypada znacznie lepiej. Trasę obsługuje dwóch przewoźników: OragneWays (więcej informacji tutaj) i EoroLines (węgierski VOLÁN). Zarówno ten pierwszy jak i drugi rusza z głównego dworca autobusowego. OrangeWays wchodząc na rynek kila lat temu dystansował konkurencję jakością swoich autobustów. Trzeba przyznać, że robiły one niesamowite wrażenie. Skórzane fotele, ciepłe napoje w cenie biletu, klimatyzacja i filmy umilające podróż robiły duże wrażenie. Niestety przez lata funkcjonowania na rynku firmie zdarzyło się kilka większych wpadek (kradzieże paliwa przez pracowników, psucie się autokarów, itp.), co odstraszyło część klientów. O aktualnym poziomie przewozów poczytasz tutaj. System rezerwacji biletów przypomina ten, z którym mamy do czynienia w przypadku tanich linii lotniczych – im wcześniej kupisz bilet, tym niższa będzie jego cena (zdarzają się naprawdę dobre okazje). Czas przejazdu do sześć godzin. W praktyce autobus często jest na miejscu przed czasem. Wysiadamy przy stadionie piłkarskim w okolicach Népliget. Obsługa raczej nie mówi po polsku :)

OrangeWays


Eurolines choć nie może pochwalić się taką flotą autokarów, jaką dysponuje OrangeWays to bardzo solidna firma. Cena biletu wynosi 90 złotych. Na miejscu wysiadamy na dworcu autobusowym Népliget.

Kolej

Podróż pociągiem z Warszawy trwa ponad dziesięć godzin. Trasa prowadzi przez Katowice. Jeżeli ruszymy z Krakowa także dotrzemy w pierwszej kolejności do Katowic. Stamtąd przez Bratysławę skierujemy się do Budapesztu. Podróżując pociągiem można zaoszczędzić nieco czasu wykupując kuszetkę i po prostu śpiąc. Tym sposobem nie tracąc dnia na dojazd obudzimy się w samym centrum Budapesztu – przy Dworcu Wschodnim (Keleti pu.).
InformacjePytania, wątpliwości? Odpowiedzi szukaj tutaj.
Szukaj
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Copyright © Forum Węgierskie